Suomen urheilun Hall of Fame

Suomen urheilun Hall of Fame on kunnianosoitus suomalaisen urheilun sankareille. Kunniagalleriaan voidaan nimetä henkilöitä, jotka ovat kuuluneet lajissaan maailman eliittiin tai heillä on ollut muuten poikkeuksellinen merkitys urheilun historiassa.

Kunniagalleria

PAAVO AALTONEN (1919–1962)

Kunniagalleria

KALLE ANTTILA (1887–1975)

Kunniagalleria

GUNNAR BÄRLUND (1911–1982)

Kunniagalleria

ERIK VON FRENCKELL (1887–1977)

Kunniagalleria

LEA HAKALA (S. 15.3.1960)

Kunniagalleria

VEIKKO HAKULINEN (1925–2003)

Kunniagalleria

HEIKKI HASU (S. 21.3.1926)

Kunniagalleria

KALEVI HEINILÄ (S. 16.2.1924)

Kunniagalleria

YRJÖ HIETANEN (1927–2011)

Kunniagalleria

VEIKKO HUHTANEN (1919–1976)

Kunniagalleria

MIKA HÄKKINEN (S. 28.9.1968)

Kunniagalleria

HEIKKI IKOLA (S. 9.9.1947)

Kunniagalleria

VOLMARI ISO-HOLLO (1907–1969)

Kunniagalleria

LUDOWIKA JAKOBSSON (1884–1968) & WALTER JAKOBSSON (1882–1957)

Kunniagalleria

MARTTI JUKOLA (1900–1952)

Kunniagalleria

MATTI JÄRVINEN (1909–1986)

Kunniagalleria

VERNER JÄRVINEN (1870-1941)

Kunniagalleria

EINO KAAKKOLAHTI (1929-2014)

Kunniagalleria

ELIN KALLIO (1859–1927)

Kunniagalleria

KAARLO KANGASNIEMI (S. 4.2.1941)

Kunniagalleria

VEIKKO KANKKONEN (S. 5.1.1940)

Kunniagalleria

KAARINA KARI (1888–1982)

Kunniagalleria

TANJA KARI (S. 30.8.1971)

Kunniagalleria

PERTTI KARPPINEN (S. 17.2.1953)

Kunniagalleria

MARJA-LIISA KIRVESNIEMI (S. 10.9.1955)

Kunniagalleria

MIKA KOIVUNIEMI (S. 1967)

Kunniagalleria

PETRI KOKKO (S. 1966) JA SUSANNA RAHKAMO (1965)

Kunniagalleria

HANNES KOLEHMAINEN (1889–1966)

Kunniagalleria

JARI KURRI (S. 18.5.1960)

Kunniagalleria

MIKAEL KÄLLMAN (S. 1964)

Kunniagalleria

JANNE LAHTELA (S. 28.2.1974)

Kunniagalleria

SAMPPA LAJUNEN (S. 23.4.1979)

Kunniagalleria

TIINA LILLAK (S. 15.4.1961)

Kunniagalleria

CURT LINCOLN (1918–2005)

Kunniagalleria

PENTTI LINNOSVUO (1933–2010)

Kunniagalleria

JARI LITMANEN (S. 20.2.1971)

Kunniagalleria

TAUNO LUIRO (1932–1955)

Kunniagalleria

AAPPO LUOMAJOKI (1845–1919)

Kunniagalleria

JUHA MIETO (S. 20.11.1949)

Kunniagalleria

HEIKKI MIKKOLA (S. 1945)

Kunniagalleria

KAIJA MUSTONEN (S. 4.8.1941)

Kunniagalleria

TIMO MÄKINEN (1938–2017)

Kunniagalleria

ELMER NIKLANDER (1890–1942)

Kunniagalleria

PAAVO NURMI (1897–1973)

Kunniagalleria

MATTI NYKÄNEN (1963–2019)

Kunniagalleria

LIISA PELTOLA (S. 4.4.1951)

Kunniagalleria

ROBERT PETERSEN (1928–2003)

Kunniagalleria

LAURI PIHKALA (1888–1981)

Kunniagalleria

KUSTAA PIHLAJAMÄKI (1902–1944)

Kunniagalleria

TOMI POIKOLAINEN (S. 27.12.1961)

Kunniagalleria

TANJA POUTIAINEN-RINNE (S. 6.4.1980)

Kunniagalleria

VILLE PÖRHÖLÄ (1897–1964)

Kunniagalleria

SIIRI RANTANEN (S. 14.12.1924)

Kunniagalleria

TAPIO RAUTAVAARA (1915–1979)

Kunniagalleria

VILLE RITOLA (1896–1982)

Kunniagalleria

SEPPO RÄTY (S. 27.4.1962)

Kunniagalleria

JARNO SAARINEN (1945–1973)

Kunniagalleria

VELI SAARINEN (1902–1969)

Kunniagalleria

SYLVI SAIMO (1914–2004)

Kunniagalleria

RIIKKA SALLINEN (ENT. VÄLILÄ, O.S. NIEMINEN) (S. 12.6.1973)

Kunniagalleria

HEIKKI SAVOLAINEN (1907–1997)

Kunniagalleria

TEEMU SELÄNNE (S. 3.7.1970)

Kunniagalleria

JANI SIEVINEN (S. 1974)

Kunniagalleria

HELENA TAKALO (S. 28.10.1947)

Kunniagalleria

PETER TALLBERG (1937–2015)

Kunniagalleria

CLAS THUNBERG (1893–1973)

Kunniagalleria

PEKKA TIILIKAINEN (1911–1976)

Kunniagalleria

PERTTI UKKOLA (S. 10.8.1950)

Kunniagalleria

JUKKA UUNILA (S. 4.6.1923)

Kunniagalleria

PEKKA VASALA (S. 17.4.1948)

Kunniagalleria

LASSE VIRÉN (S. 22.7.1949)

Kunniagalleria

JUHA VÄÄTÄINEN (S. 12.7.1941)

Kunniagalleria

VERNER WECKMAN (1882–1968)

Kunniagalleria

IVAR WILSKMAN (1854–1932)

Kunniagalleria

KURT WIRES (1919–1992)

LISTA SUOMEN URHEILUN HALL OF FAMEEN VALITUISTA 2010–2022

Nimi (elinvuodet), valintakategoria, valintavuosi

Paavo Aaltonen (1919–1962), voimistelu, 2018
Kalle Anttila (1887–1975), paini, 2010
Gunnar Bärlund (1911–1982), nyrkkeily, 2010
Erik von Frenckell (1887–1977), urheilujohtaminen, 2010
Lea Hakala (1960–), koripallo, 2019
Veikko Hakulinen (1925–2003), hiihto, 2010
Heikki Hasu (1926–), yhdistetyn hiihto, 2014
Kalevi Heinilä (1924–), liikuntapedagogiikka, 2019
Yrjö Hietanen (1927–2011), melonta 2022
Veikko Huhtanen (1919–1976), voimistelu, 2010
Mika Häkkinen (1968–), kilpa-autoilu, 2016
Heikki Ikola (1947–), ampumahiihto, 2016
Volmari Iso-Hollo (1907–1969), juoksu, 2010
Ludowika Jakobsson (1884–1968), taitoluistelu, 2010
Walter Jakobsson (1882–1957), taitoluistelu, 2010
Martti Jukola (1900–1952), urheilujournalismi, 2010
Matti Järvinen (1909–1986), keihäänheitto, 2010
Verner Järvinen (1870–1941), kiekonheitto, 2010
Eino Kaakkolahti (1929–2014), pesäpallo, 2014
Elin Kallio (1859–1927), naisvoimistelu, 2010
Kaarlo Kangasniemi (1941–), painonnosto, 2012
Veikko Kankkonen (1940–), mäkihyppy, 2017
Kaarina Kari (1988–1982), naisvoimistelu, 2017
Tanja Kari (1971–), parahiihto, 2018
Pertti Karppinen (1953–), soutu, 2012
Marja-Liisa Kirvesniemi (1955–), maastohiihto, 2011
Mika Koivuniemi (1967–), keilailu
Petri Kokko (1966–), taitoluistelu (paritanssi) 2022
Hannes Kolehmainen (1889–1966), juoksu, 2010
Jari Kurri (1960– ), jääkiekko, 2011
Mikael Källman (1964–), käsipallo 2022
Janne Lahtela (1974–), freestylehiihto, 2016
Samppa Lajunen (1979–), yhdistetyn hiihto, 2020
Tiina Lillak (1961–), keihäänheitto, 2016
Curt Lincoln (1918–2005), kilpa-autoilu, 2010
Pentti Linnosvuo (1933–2010), ammunta, 2012
Jari Litmanen (1971–), jalkapallo, 2013
Tauno Luiro (1932–1955), mäkihyppy, 2010
Aappo Luomajoki (1845–1919), hiihto, 2010
Juha Mieto (1949–), hiihto, 2014
Heikki Mikkola (1945–), motocross 2021
Kaija Mustonen (1941–), pikaluistelu, 2014
Timo Mäkinen (1938–2017), ralliautoilu, 2015
Elmer Niklander (1890–1942), heittolajit, 2010
Paavo Nurmi (1897–1973), juoksu, 2010
Matti Nykänen (1963–2019), mäkihyppy, 2020
Liisa Peltola (1951–), suunnistus, 2013
Robert Petersen (1928–2003), koripallovalmennus, 2015
Lauri Pihkala (1888–1981), urheilufilosofia, 2010
Kustaa Pihlajamäki (1902–1944), paini, 2010
Tomi Poikolainen (1961–), jousiammunta, 2017
Tanja Poutiainen-Rinne (1980–), alppihiihto 2017
Ville Pörhölä (1897–1964), heittolajit, 2010
Susanna Rahkamo (1965–), taitoluistelu (paritanssi) 2022
Siiri Rantanen (1924–), hiihto, 2012
Tapio Rautavaara (1915–1979), keihäänheitto, 2010
Ville Ritola (1896–1982), juoksu, 2010
Seppo Räty (1962–), keihäänheitto, 2019
Jarno Saarinen (1945–1973), moottoripyöräily, 2010
Veli Saarinen (1902–1969), hiihto, 2010
Sylvi Saimo (1914–2004), melonta, 2010
Riikka Sallinen (1973–), jääkiekko, 2020
Heikki Savolainen (1907–1997), voimistelu, 2010
Teemu Selänne (1970–), jääkiekko, 2019
Jani Sievinen (1974–), uinti 2022
Peter Tallberg ((1937–2015), purjehdus, urheilujohtaja 2021
Helena Takalo (1947–), hiihto, 2018
Clas Thunberg (1893–1973), pikaluistelu, 2010
Pekka Tiilikainen (1911–1976), urheilujournalismi, 2017
Pertti Ukkola (1950–), paini, 2015
Jukka Uunila (1923–), urheilujohtaja, 2013
Pekka Vasala (1948–), juoksu, 2018
Lasse Virén (1949–), juoksu, 2011
Juha Väätäinen (1941–), juoksu, 2020
Verner Weckman (1882–1968), paini, 2010
Ivar Wilskman (1854–1932), järjestötoiminta, 2010
Kurt Wires (1919–1992), melonta 2022

SUOMEN URHEILUN HALL OF FAME -VALINTATOIMIKUNTA

FT Keijo K. Kulha, toimikunnan puheenjohtaja

professori emeritus Seppo Hentilä

intendentti Helena Hiilivirta

varatuomari Carl-Olaf Homén

johtaja Jukka-Pekka Vuori

journalisti Reetta Meriläinen

KOK:n 2022 koordinaatiokomission jäsen Risto Nieminen

taidemaalari Teemu Saukkonen

kolumnisti Pekka Seppänen

ministeri Lauri Tarasti

FT Kalle Virtapohja

liikunnan lehtori Pirjo Wilmi-Rokkanen